Rady

Údržba bazénu

Uvedení bazénu do provozu - bazén uvádíme do provozu jakmile přestanou noční teploty klesat pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se začne pohybovat mezi 10-15 °C. Před napuštěním vody odstraníme veškeré nečistoty, usazeniny a podobně. Zprovozníme filtrační zařízení s dostatečným množstvím křemičitého písku a dopustíme vodu. Druhý den rovedeme měření testovací sadou. Případné nedostatky doladíme dle doporučených hodnot.

Doporučené naměřené hodnoty

Test Optimální hodnota Řešení
pH 7,2–7,6 pH+ – zvýšení
pH- – snížení
Kyselina kyanurová 35–100 mg/l Chlor Stabil – zvýšení
Dopuštění vody – snížení
Železo, mangan, měď < 0,1 mg/l Minerál -
Chlor volný 0,3–0,6 mg/l 7 Day Tabs – zvýšení
Chlor - – snížení
Chlor vázaný max. 0,3 mg/l pro snížení superšokové přechlorování (pach po chloru) Shock Chlor
Řasy podle vzhledu Šokové ošetření – Shock Chlor
Prevence i šok. ošetření – Algaestop
Vápníková tvrdost 180–250 mg/l Minerál - – snížení


Úpravy každý týden

Ideální hodnota pH je mezi 7,2 a 7,6 pH. Při vyšších hodnotách se voda začíná kazit, vznikají řasy, dochází k množení mikroorganismů a k větší míře usazování vodního kamene a především působí dráždivě na pokožku. Naopak při nižších hodnotách může být voda příliš agresivní a způsobit korozi kovových součástí, vybělení fólií, obkladů nebo plastů. Proto je nutné kontrolovat vodu cca 2x týdně, při extrémně vysokých teplotách nebo při zvýšeném využívání bazénu každý den.

Dočasně nepoužívaný bazén

Pokud nebudete nějaký čas bazén používat např. z důvodu dovolené, doporučuje se upravit pH vody na ideální hodnotu 7,2-7,6, do dávkovače chloru dáme trojnásobnou dávku pomalu rozpustných chlorových tablet a bazén přikryjeme fólií. Denně by se mělo zapínat filtrační zařízení. Po návratu přeměříme a případně upravíme pH vody a obsah chlóru.

Zazimování bazénu

Po skončení koupací sezóny je čas na přípravu bazénu na zimu. Nejprve odpustíme vodu pod skimmer, výpusť zpětné trysky, protiproud, světla a další příslušenství, které by mohl led poškodit. Filtr a čerpadlo musíme odmontovat a bezpečně uskladnit na suchém místě. Nečistoty a usazeniny na běžné úrovni hladiny odstraníme vhodným čistícím prostředkem. Do zbylé vody nalijeme speciální zazimovací prostředek dle návodu a trojnásobnou dávku chlóru. Na hladinu položíme speciální zimní fólii a bazén je připravený na sníh a mráz.